La Aurora 107 Aniversario Toro

77 bodů dává recenzent
0 bodů dávají uživatelé (0 Hlasů)
Vzhled a konstrukce95
Vůně nezapáleného doutníku90
Prohořívání74
Tah98
Aroma (vůně dýmu)65
Dým (vzhled, chování)72
Popel100
CHUŤ69
Jak hodnotí doutník ostatní... Zanechte své hodnocení doutníku
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechte své hodnocení doutníku

 

La-Aurora-107-02

Veliká očekávání vzbuzuje tento doutník především svým vzhledem a vůní krycího listu. Krycí list je vyzrálý, a ačkoliv prodejce tvrdí, že se jedná o nikaragujský Habano, podle mě je to spíše klasický maduro list, a to nejen svým vzhledem, ale hlavně chuťovými vlastnostmi, o nichž budu psát dále. Krycí list je na pohled impozantní – má totiž hrubší žilkování, pěkně vykreslené bledším haló, a krásně vystupuje nad povrch doutníku. Tyto nepravidelnosti mám rád, protože dodávají doutníku plasticitu – člověk pak nemá pocit, že kouří jakousi sterilní trubku, nýbrž může se kochat pocitem, že drží v ruce plastiku, malé umělecké dílo. Etiketa se lvem je nadto velice graficky zdařilá, a doutník velikosti Toro je skutečně robustní, mnohem silnější než obvyklejší robusto, a jeho délka je rovněž úctyhodná.

Vůně krycího listu je velmi smyslům lahodící, snoubí se v ní jemné čokoládové tóny s velice příjemným pižmovýcm nádechem, a tato vůně ještě více vynikne po nahřátí doutníku nad plamenem.

Trošku neposlušným se doutník jevil při zapalování. Nejsem zvyklý při zapalování z doutníku potahovat, a tak jsem musel trpělivě čekat, než se rozežhne celá plocha paty, a ani pak se doutníku nechtělo vydávat jiný, než značně prořídlý kouř. Bylo to doprovázeno občasným hlasitým zaprasknutím, které mi připadalo velice sexy, a tak jsem počáteční rozpačité rozhořívání doutníku prominul rád, stejně jako bych byl dejme tomu shovívavý k hezké, ale trochu stydlivé holce. Však uvidíme, co bude následovat.

 

Mé první dojmy z kouření – mluvím teď již o momentu následujícím zhruba 5 až 10 minut po zapálení – byly dány naprosto skvělým tahem, který si tento veliký a silný doutník, napěchovaný tabákem, udržoval od začátku až do konce, a to i přes relativně malinký otvor v hlavě, vykrojený kulatým cutterem. I chuť byla v první třetině velmi přijatelná, doutník chutnal lehce po vanilce, a sem tam byly přítomné i jemné čokoládové a kávové tóny. Avšak ta očekávání! Člověk chce neustále více a více od takového doutníku, a jen se těší na velké finále. To se však – jak už to u maduro krycího listu tak často bývá – nedostavilo, a místo něj se chuť stávala čím dál tím plošší a ke konci až nezajímavou. Opět jednou se ukázalo, že maduro krycí list je na světě tak trochu pro efekt: chutná sladce a pohladí, avšak ty pravé výšky jsou utopeny v přezrálosti a patřičné vybuzení kuřákových smyslů, rostoucí a zvětšující se až do velkého finále, tento doutník nabídnout nemůže.

Když jsem si druhý den doutník googlil, dostal jsem se k anglickému popisu ve znění „As it burns, it builds slightly in body and the flavors intensify before an impressively flavorful finale.“ Tvrdí se tam tedy něco v tom smyslu, že v průběhu hoření se zintenzivňuje chuť až do ohromujícího chuťového finále. Názor na to, zda velké finále je u tohoto doutníku či není, jsou tedy dosti různorodé, a já si určitě nechci dělat patent na rozum.

Za zmínku ještě stojí naprosto neuvěřitelný popel – dokonale bílý jako sníh, a téměř se nebarvící na konci do nepěkných žlutých tónů, jak tomu pohříchu často bývá. Popel z tohoto doutníku odpadl až ve chvíli, kdy linie hoření téměř olizovala prstýnek! Držel k doutníku jako přilepený, a napočítal jsem úctyhodných 6 cm, než se konečně poroučel do popelníku. V tomto ohledu je tedy La Aurora 107 naprostým šampionem. Jen škoda, že to není zas až tak podstatné kritérium pro kvalitu celkového zážitku.

La-Aurora-107-03

La-Aurora-107-04

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *