MACANUDO Ascot Miniatures

95 bodů dává recenzent
0 bodů dávají uživatelé (0 Hlasů)
Vzhled a konstrukce85
Vůně nezapáleného doutníku98
Prohořívání95
Tah92
Aroma (vůně dýmu)100
Dým (vzhled, chování)94
Popel95
CHUŤ97
Jak hodnotí doutník ostatní... Zanechte své hodnocení doutníku
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechte své hodnocení doutníku

Miniaturní skvost.

Pokud nemáte rádi eufemismy a superlativy, raději tuto recenzi přeskočte. K jejímu napsání jsem se odhodlal tentokrát až po důkladném seznámení se s tímto mini doutníčkem, kdy jsem si nejdříve chodil do prodejny DanCzek na Václavském náměstí pro jednotlivé kousky a nakonec pro krabice. Paní prodavačka mě poprvé navnadila tím, že mi vyprávěla o jednom zákazníkovi, který sedával v nějaké kavárně poblíž, a několikrát denně si pro ně chodil, až je všechny vykoupil. Na chvilku jsem tomuto člověku zazáviděl jeho sladký život, ale nakonec jsem si jeden koupil na zkoušku i přes to, že raději mám full-size doutníky. Tehdy jsem zjistil, že to není špatné kouření, a po pár opakováních bylo jasné, že ona „marketingová“ historka nebyla ani trochu smyšlená.

A co je tedy na tomto minidoutníčku tak výjimečné? Je to zejména jeho chuť a aroma. Ty jsou tak rafinované a vyvážené, že tato doutníková hračička podle mého názoru strčí v tomto ohledu hravě do kapsy valnou většinu svých tlustých, opravdových „dospělých“ brášků.

Už po vytažení z celofánu – tady bych udělal malou odbočku: celofánové pouzdro je z obou stran zatavené, a k otvírání slouží příčný celofánový cancourek, který však není nikde uchycen, a celofán jím lze hladce otevřít jen ve zcela výjimečných případech. Zejména v jednom potemnělém baru jsem měl problém, že se mi výchlipka utrhla a následovala dlouhá snaha o šetrné odstranění celofánu poslepu, zakončená až s pomocí vlastního chrupu. Tak tedy po otevření, když už se povede, nás upoutá velmi jemná, přitom však intenzivní vůně krycího listu Connecticut. Ve vůni se odehrává přímo rej vysokých éterických květinových a pryskyřičkých tónů. Je to zatím jen slabý odvar toho, co kuřáka čeká za okamžik, a přiznám se, že je to koktejl tak velejmný, že mi napoprvé možná zčásti trochu unikl. Nicméně jsou doutníky, které možná voní lahodněji, avšak pozdější skutek jaksi trochu utek, to však v žádném případě není případ tohoto dominikánského skvostu.

Po zapálení se musíme připravit na malé okénko, kdy se vpodstatě nic neděje. Doutník hoří, vydává vcelku přijatelný dým přijatelné chuti, ale jinak se nic podstatného nekoná. Pravý odvaz začne po malé chvilce, kdy odhoří asi tak 1.5 cm a krycí list se zahřeje. V tom okamžiku totiž začne vydávat zcela extatické aroma. To kuřáka nutí ke stále delšímu potahování, protože intenzita vůně vydávaného krycím listem roste během potažení přímo exponenciálně. Snoubí se v ní lahodné květinové a dřevité tóny s nádechem jemného pižma. To je první část zážitku, vnímaná nosem. Vzápětí přichází druhá, neméně slastná, při vychutnávání kouře ústy (a přiznám se, že jsem schopen doutníček vyfoukat skoro celý také nosem, bez ohledu na to, jestli po zbytek dne ještě něco ucítím či ne.) V chuti je o něco více dřevitých a pryskyřičných tónů, avšak co do lahodnosti si téměř nezadá s aroma.

macanudo-mini-02

macanudo-mini-03

Co se popelu týká, chová se relativně předvídatelně na to, o jak tenký doutník se jedná. Když je trochu veseleji, například ve společnosti či v baru, je lepší odklepávat ho už po 1 – 1.5 cm (už jsem ho také hledal v klíně).

Co říci závěrem? Původně jsem myslel, že budu pomlouvat alespoň krátkou dobu trvání kuřáckého zážitku, což se tak nějak samo od sebe nabízí. Jenže ne. Když se kouří beze spěchu, může Macanudo Ascot vydat na tři čtvrtě hodiny i na déle, a i v tomto směru je tedy vše akorát. Jedním slovem: miniaturní klenot!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *