OLIVA Master Blends 3 Robusto

88 bodů dává recenzent
0 bodů dávají uživatelé (0 Hlasů)
Vzhled a konstrukce85
Vůně nezapáleného doutníku100
Prohořívání95
Tah95
Aroma (vůně dýmu)94
Dým (vzhled, chování)85
Popel80
CHUŤ85
Jak hodnotí doutník ostatní... Zanechte své hodnocení doutníku
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechte své hodnocení doutníku

Už samotná monetovsky zpracovaná etiketa dává tušit, že si výrobce dal hodně záležet na výjimečném dojmu, jakým má tento doutník působit. Uvidíme, jestli budou stejně líbivé a barvité i zážitky z kouření, protože o to jde v první řadě. Na stránkách prodejce se o doutníku píše, že je vytvořen z raritních vintage tabáků, jejichž vlastnosti jsou neopakovatelné, a proto je každá řada této značky ještě označena číslem série. Jednotlivé série se mohou od sebe chuťovými vlastnostmi lišit v závislosti na různých kvalitách sklizně. Má se jednat o vrchol produkce firmy Oliva, a na to jsem se nechal nahovořit ze srdce rád, protože k Olivě chovám mimořádné sympatie. Byl jsem tedy zvědav na to nejlepší, co může – i když jen podle svého vlastního tvrzení – značka nabídnout.

Po vybalení z celofánového obalu člověka nejprve doslova ohromí vůně krycího listu. Je neobyčejně hutná, šťavnatá, hraje všemi tóny od nasládlého pižma, přes květinovou louku až po vůni koňského sedla. Je tak výrazná a libá, že to zapálení doutníku oddálilo v mém případě o necelou čtvrthodinku. Baví mě, jak se doutník při čichání pomalu zahřívá od vydechovaného vzduchu, čímž se probouzí z humidorového spánku a vůně se ještě více zvýrazňuje a rozkvétá.

Nicméně časem je nutné sebrat odvahu, překonat obavu, že ta nejlepší část zážitku již je za námi, a doutník zapálit. Doutník táhne skvěle i přes to, že otvor v hlavě, vykroužený kruhovým cutterem, má nevelký průměr, a jeho tah je naprosto bezvadný a stabilní do prvního potáhnutí do samotného závěru. Prvních několik potáhnutí se chuť spíše ustaluje a hledá, je však už nyní patrné, že půjde o nevšední zážitek. V zápětí se plně rozvine komplexnost a řekl bych až značná komplikovanost jeho chuti: jsou cítit tóny květinové, pryskyřičné, lehce dřevité a nasládle vanilkové. Dalo by se říci, že každé potáhnutí překvapí trochu jiným odstínem v chuti. U tohoto doutníku vůbec neplatí, že krycí list maduro zplošťuje celkové chuťové vyznění. Možná jen dodává sladkost, ale chuťové spektrum filleru je natolik výrazné, že ve výsledné chuti bez problémů dominuje. Co mě trochu mrzelo byl fakt, že vůně krycího listu, tak báječná před zapálením, v průběuu kouření ztrácí svoji barvitost. Sice se zlehka mění do čokoládového tónu, avšak slábne, a na celkovém zážitku se podílí stále méně. Nicméně samotná chuť si až do samého závěru drží svou vysokou laťku.

Popel je krásně pevný, světlounce šedý, a i když nedosahuje úplně ideální pevnosti (odpadl asi po 3 cm), chová se velmi seriózně a předvídatelně. Aroma, které doutník šíří v místnosti, si v ničem nezadá s chutí: stejně krásně barvité, je radost jej vdechovat.

Co říci závěrem? Je to doutník pro výjimečné příležitosti, a je potřeba dobré pohody kolem a patřičné dávky soustředění k jeho plnému vychutnání. Pro mě to není doutník ke každodennímu kouření, a to kvůli složitosti svých kvalit, kterou se nebojím označit když ne za přehnanou, tak alespoň za jdoucí na samu hranici možností kuřákova vnímání. Být ještě o něco více rafinovanější, asi už by se z příjemného zážitku stal spíše jakýsi hlavolam. A to je moje jediná výtka: někdy zkrátka méně je více. Je to jako koktejl se sedmero přísad, který vám poplete hlavu natolik, že se na konec večera raději vrátíte ke cuba libre, protože jeho tři ingredience vám hlava ještě pobere, máte ho rádi a jste v něm takříkajíc „doma“.

doutnik-oliva-master-blends-03

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *